W oparciu o postanowienia umowy dotacji nr WFOŚ/D/III/-48.S/1317/2019 zawartej w dniu 27.06.2019 pomiędzy Gminą Debrzno, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Regulaminu konkursu na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego (edycja 2019), zrealizowano zadanie pn.: „EKO-rajd na rzecz czystego powietrza -kampania edukacyjna Gminy Debrzno”.
Zasięgiem oddziaływania kampanii edukacyjnej byli wszyscy mieszkańcy Gminy Debrzno. Adresatem zadania byli wszyscy uczniowie placówek oświatowych. Partnerami w realizacji zadania były wszystkie placówki oświatowe działające na obszarze gminy. Placówki oświatowe wzięły udział w koordynacji przebiegu kampanii, umożliwiały realizację prelekcji poprzez wskazanie miejsca realizacji zadania, oddelegowania na każdą z nich dzieci i uczniów w poszczególnych grupach.
W dniu 6 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Debrznie został przeprowadzony EKO-rajd na rzecz czystego powietrza. Uczestnikami rajdu byli uczniowie, uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Debrznie (klasy III-VIII). Szkoła wytypowała dziesięć 3 osobowych zespołów reprezentujących szkołę (składających się z 1 osoby z klasy III-IV, 1 osoby z klasy V-VI i 1 osoby z klas VII-VIII -tworzących jeden zespół). Zadaniem uczestników było wykonywanie określonych zadań manualnych u teoretycznych związanych z tematyką ochrony powietrza i klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki odpadami, w szczególności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Uczestnicy rajdu wyposażeni byli w rowery i kaski ochronne. Jury złożone było z przedstawicieli Organizatora, który na bieżąco dokonywał oceny wykonania poszczególnych zadań i naliczał za nie punkty, według określonej skali. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody. Nagrodami były zestawy gadżetów gminnych i nagrody niespodzianki.
Osiągnięty efekt ekologiczny:
Ekologiczny rajd rowerowy – gry, zabawy, konkursy z nagrodami – wydarzenie mające w założeniu ukazać ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, konieczności ochrony powietrza i zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatu. Czas trwania – 4h.