Trzecia edycja wyścigu MTB „Dzikie Szaleństwo Ziemi Debrzeńskiej” przejdzie do historii jako ekstremalny wręcz trud kilkudziesięciu uczestników, którzy zmagali się nie tylko ze świetną, bardzo wymagającą, trudną, selektywną, malowniczą, a przez to tym bardziej atrakcyjną trasą, przygotowaną dużym wysiłkiem i zaangażowaniem przez Ryszarda Chruta, Grzegorza Bednarczyka i Patryka Bugaja, lecz również z rzęsistym deszczem, jaki „odwiedził” zawodników ścigających się w bezpośredniej okolicy ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego nad jeziorem Żuczek. Sceneria imprezy była rzeczywiście niesamowita, bo niebo „zapłakało” nad kolarzami już na godzinę przed początkiem imprezy, a dalej było… wyłącznie gorzej, choć jak podkreślali sami miłośnicy cyklistyki, w ogóle to im nie przeszkadzało… Ubłoceni dosłownie od stóp do głów śmiałkowie niezwykle dzielnie pokonywali
35-kilometrowy (w przypadku mężczyzn) lub 21-kilometrowy (kobiety i juniorzy) dystans z wielką satysfakcją, będąc absolutnie w swoim żywiole. Szacunek dla wszystkich (ponad 60 osób), którzy zdecydowali się „pojedynkować” z pogodą i przełamywać własne słabości!
Aby uporządkować fakty należy napisać, że organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Debrzno, wspierane przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Debrznie, członków koła Ligi Obrony Kraju w Debrznie, funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie oraz Posterunku w Debrznie, a także nieocenione, szerokie grono wolontariuszy, dzięki których pracy uczestnicy mogli w tzw. miasteczku kolarskim skosztować wyśmienitych ciast, owoców, kawy, herbaty, czy wody mineralnej. Znakomity ciepły posiłek przygotował Jakub Szyszka („Stonka Holding”). Całość współfinansowała Gmina Debrzno w ramach konkursu z tzw. pożytku publicznego. Klimat był nieprawdopodobny, zwłaszcza na koniec, gdyż intensywna ulewa spowodowała, iż nagrody wręczano kolarzom właśnie w omawianym miasteczku, pod obszernym namiotem, a nie jak zakładano wcześniej, tak jak w poprzednich wydaniach zawodów, na pobliskim korcie i z towarzyszeniem podium…
Warto przypomnieć, że w 2018 i 2019 roku zawodnicy zjeżdżali do Debrzna w trzecią niedzielę listopada, a wyścigi były przeznaczone zarówno dla kategorii MTB, jak i przełaju, teraz data rywalizacji była znacznie wcześniejsza i ograniczono się do MTB, bo de facto taka była specyfika trasy. Jak podkreślali sami uczestnicy był to strzał w dziesiątkę, o czym zresztą świadczy rekordowa liczba zawodników, wśród których byli stali bywalcy imprez w Grodzie Dzika, jak i ci, którzy gościli u nas pierwszy raz. Każdy otrzymał pakiet startowy (koszulka t-shirt, brelok z grawerką, napój energetyczny i baton), a na mecie czekały na zawodników efektowne medale.
Jak przebiegała rozgrywka w ścisłej czołówce? Po pierwszym okrążeniu liderem był Tomasz Marzec ze Słupska, pamiętany przez kibiców kolarstwa z wygranego w czerwcu ubiegłego roku szosowego wyścigu „188”, gdy finiszował na rynku w Debrznie z ogromną przewagą nad resztą stawki. Na Żuczku tuż za nim lokował się po premierowym kółku Jacek Rogowski z Kościerzyny, ale szybko stało się jasne, że nie będzie zaciętej rywalizacji pomiędzy obydwoma najsilniejszymi zawodnikami. Marzec miał problemy techniczne i był zmuszony wycofać się z dalszej jazdy, zatem Rogowski mknął niezagrożony do przodu, zwiększając sukcesywnie i konsekwentnie przewagę. Wygrał bezapelacyjnie Dzikie Szaleństwo, wyprzedzając Pawła Żywickiego z Bytowa o ponad trzy i pół minuty oraz trzeciego na mecie Marcina Pastusiaka z Człuchowa o prawie sześć minut. W gronie kobiet triumfowała Hanna Bielińska z miejscowości Wilcze, a najlepszym juniorem okazał się debrznianin Michał Miller. Gratulacje!
Pamiątkowe statuetki przekazano dodatkowo za kolejność w poszczególnych kategoriach wiekowych (wyniki poniżej), a na specjalne oklaski i podziw zasłużył najstarszy cyklista Jan Dymecki z Czaplinka (72 wiosny!), który nie tylko w wybornej kondycji kończył dystans, ale zajął też 15. lokatę w „generalce”, wyprzedzając wielu dużo młodszych kolegów. Upominek przypadł w udziale ponadto Arkadiuszowi Bednarczykowi ze Szczecina, który miał najdalej do Debrzna, wyróżniono też trzech najlepszych mieszkańców naszej gminy (Ryszard Chrut, Michał Miller i Grzegorz Bednarczyk).
Nagrodami obdarowywali: prezes SPGD Leona Chrut (cierpliwość w przezwyciężaniu przeszkód formalnych w dni poprzedzające imprezę godna podziwu!), Ryszard Chrut (członek SPGD i główny animator wyścigu), dyrektor CKST Ola Karowska, Agnieszka Kaczor (członek SPGD), Nina Pachura (dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości w Cierzniach), Małgorzata Laskowska (członek zarządu SPGD), Piotr Pachura (SPGD i OSP Debrzno), Grzegorz Bednarczyk (przedstawiciel organizatorów) i wiceburmistrz Łukasz Jurkowlaniec.
Podziękowano poza tym symbolicznie Ochotniczej Straży Pożarnej, kołu Ligi Obrony Kraju oraz panom policjantom za wydatną pomoc w zabezpieczeniu trasy.
Za zabezpieczenie medyczne odpowiadał stały partner debrzeńskich wyścigów, czyli Auxilium Ratownictwo Medyczne Damian Dębecki z Koronowa, a nad prawidłowym kształtem klasyfikacji i mierzeniem czasu na finiszu czuwali panowie Piotr i Mariusz Kołodziejczyk z Białogardu (Inet technology).
Ukłony dla sponsorów (Gospodarstwo Nasienne Zbigniew Kaszuba, Giełda Siedem Czwartych Arleta Olszak, Biuro Rachunkowe Leona Chrut, Kameleon Colours Arkadiusz i Marta Knap z Piły, sieć Netto oddział Szczecin Arkadiusz Bednarczyk), bo dzięki nim impreza bardzo zyskała na jakości!
Wkrótce w mediach społecznościowych obejrzycie filmik podsumowujący niedzielną rowerową ucztę, zatem śledźcie uważnie facebookowy profil „Debrzno – wyścigi kolarskie „188” + MTB”.
No i cóż… Do zobaczenia w tym samym miejscu za rok, prawda?
Pełna galeria zdjęć dostępna: Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Debrzno
WYŚCIG MTB
DZIKIE SZALEŃSTWO ZIEMI DEBRZEŃSKIEJ
4 PAŹDZIERNIKA 2020 r.
Oficjalne wyniki
OPEN MĘŻCZYŹNI
- Jacek Rogowski Kościerzyna
- Paweł Żywicki Bytów
- Marcin Pastusiak Człuchów
- Adam Łowigus Łochowo
- Michał Ożga Słupsk
- Mikołaj Tuszyński Kowalewo Pomorskie
- Bogumił Bieliński Wilcze
- Arkadiusz Bińczak Kwidzyn
- Jacek Sewastianow Sławno
- Marcin Hemperek Szczecinek
- Marcin Ryś Bytów
- Szymon Szultka Człuchów
- Ryszard Chrut Debrzno
- Tomasz Palica Sępólno Krajeńskie
- Jan Dymecki Czaplinek
- Piotr Sobieralski Tczew
- Bartłomiej Deba Małocin
- Grzegorz Repiński Kościerzyna
- Arkadiusz Bednarczyk Szczecin
- Krzysztof Jończyk Sławno
- Wojciech Rutkowski Przechlewo
- Bartosz Kucharski Gdynia
- Mariusz Idzikowski Bydgoszcz
- Robert Niemczyk Kamień Krajeński
- Daniel Krzysztofek Więcbork
- Sławomir Mądzielewski Świecie
- Marcin Sarnowski Człuchów
- Jakub Sikora Kaliska
- Dariusz Kurek Bydgoszcz
- Mariusz Kawczak Czarne
- Sławomir Smoleń Chełmno
- Piotr Winklewski Nakło nad Notecią
- Grzegorz Bednarczyk Debrzno
- Bolesław Januszewski Więcbork
- Bartłomiej Kamiński Dębe
- Ireneusz Łosin Turowo
- Adam Ciesielski Nakło nad Notecią
- Krzysztof Juszczak Koszalin
- Marek Szweda Złotów
OPEN KOBIETY
- Hanna Bielińska Wilcze
- Aldona Trzebiatowska Gdynia
- Wioletta Kucharska Golub-Dobrzyń
- Kinga Zamiatowska Bydgoszcz
- Katarzyna Borkowska Złotów
- Anna Skrzątek Przyłęki
JUNIORZY
- Michał Miller Debrzno
- Oliwier Miller Poznań
- Jeremiasz Ottenburger Witkowo
MĘŻCZYŹNI 19-35 lat (czołówka)
- Paweł Żywicki Bytów
- Marcin Pastusiak Człuchów
- Adam Łowigus Łochowo
MĘŻCZYŹNI 36-50 lat (czołówka)
- Jacek Rogowski Kościerzyna
- Michał Ożga Słupsk
- Bogumił Bieliński Wilcze
MĘŻCZYŹNI 51-59 lat
- Ryszard Chrut Debrzno
- Dariusz Kurek Bydgoszcz
MĘŻCZYŹNI +60 lat
- Jan Dymecki Czaplinek
- Grzegorz Repiński Kościerzyna
- Grzegorz Bednarczyk Debrzno